בעיות הליכה בגיל מבוגר

בעיות הליכה בגיל מבוגר

תהליך ההזדקנות גורם לעיתים להשמנה ועודף משקך אך האיבר בגוף בו אתם עלולים לאבד "ריפוד" הוא דווקא בכפות הרגליים. הבעיה בתהליך זה היא שבהעדר הריפוד עלולים להיפגע העצמות כתוצאה מזעזועים בהליכה מה שעלול להביא לכאבי רגליים ועקבים. נעליים מרופדות או מרפדים עלולים לסייע או לחלופין ללכת לפתרון של הזרקת מילוי מלאכותי כדי להחזיר את הריפוד לכף הרגל.

תופעה נוספת שכיחה היא הנוירומה על שם מורטון, מדובר בהתעבות של אחד העצבים בחלק הקדמי של כף הרגל מה שיכול לגרום לכאב בעת דריכה על החלק הקדמי שלה. ההערכות מדברות על אחד משלושה אנשים שסובלים מבעיה זו עם התבגרותם והם מדווחים על תחושה של הליכה על אבן או גולה בחלק הקדמי של הרגל. הבעיה שכיחה יותר בקרב נשים מאשר גברים והערכה היא כי הדבר נובע מהליכה ממושכת על נעלי עקב או נעליים צרות בחלקן הקדמי. גם כן פתרון יכול להיות התאמה של נעליים אורתופדיות ובמקרים מתקדמים יותר גם זריקות סטרואידם או ניתוח וייתכן שגם הליכה עם רולטור במשך אותה תקופה כדי להוריד עומס מכפות הרגליים.

התופעה השלישית שארצה לתאר היא עקבים סדוקים. מדובר בסדקים שנוצרים בעקבים כתוצאה מהזדקנות העור והתייבשותו משמן או אלסטין, מה שהופך את העור ליבש יותר ופחות גמיש. ללא טיפול מתאים התהליך יוביל לחתכים במקומם של הסדקים ולכאב ואי נוחות. עודף משקל גורם לרוב להחמרה במצב. הטיפול בבעיה זו הוא בדרך כלל על ידי קרמים מיוחדים שמסייעים לרכך את העור לאחר שמבוצעת הסרה של העור היבש מדי באזור. חשוב להקפיד על טיפול יום יומי עד להקלה ובמקרים קיצוניים יותר גם לחומרים הניתנים רק על ידי מרשם רופא. התופעה האחרונה אותה אתאר בכתבה זו היא הדורבן, מדובר בכאבי בעקב כף הרגל, באזור המכונה רקמת החיתולית הכפית שזו בעצם הרקמה העוטפת את השרירים בחלק המחבר את עצמות כף הרגל. מי שסובל ממנה מדווח על כאבים בזמן דריכה והליכה עם הקימה בבוקר או לאחר ספורט. עוצמת הכאב היא לרוב באזור הבינוני קשה מה שמביא לצליעה ובמקרים קשים יותר גם לבעיה כרונית וליקוי תפקודי קבוע. במקרים קיצוניים עלולים להגיע למצב קיצוני סיעודי ולצורך להשכיר או לרכוש מיטה סיעודית.


Comments are closed.