טיפול שורש או סתימה?

טיפול שורש או סתימה?

כשמטופל שמגיע למרפאה עם כאב שהפריע לו לישון או העיר אותו משנתו, והכאב לא עבר בצורה משמעותית עם משככי כאבים, הרופא מאבחן כאב ממקור מוך השן, שמצריך טיפול שורש. יש מקרים המצביעים על דלקת מוך חריפה, ואמנם אין כאבים בשן, אבל ברוב המקרים יש צורך בטיפול שורש.

יש בדיקות נוספות לזיהוי טיפול שורש. אחת מהן הוא צילום רנטגן (פריאפיקאלי) שמראה אם עומק העששת הוא קרוב למוך. בצילום אפשר לראות גם את חוד השורש. במקרה שיש דלקת מסביב לקצה השורש חייב לבצע טיפול שורש.

אם ניתן לרופא לראות את החור, הוא ינסה לבדוק את מידת הרכות והדביקות של השן באמצעות הזונדה. אם יש בשן עששת, הנגע הופכך רך ודביק.

עוד בדיקה היא שהרופא מקיש על השן עם החלק האחורי של המראה. אם השן דלקתית, היא תהיה רגישה לניקוש, בעיקר אם החיידקים כבר עברו את מוך השן והגיעו לאזור קצה השורש (סב החוד).

הבדיקה הנוספת היא בדיקת חיות המוך, החשובה ביותר לצורך האבחנה. בתוך מוך שן חי ובריא עוברים עצבים וכלי דם קטנים שתפקידם העיקרי הוא כאב שיניים. השן יכולה לחיות גם בלעדיהם, כמו שקורה לאחר טיפול שורש.

בדיקת חיות המוך מתבצעת באמצעות ספריי קרח המותז על ספוגית צמר גפן קטנה ומוצמד לשן קרוב לחניכיים. תגובה נורמאלית של שן צריכה להיות כאב חד שנמשך עד מספר שניות וחולף לגמרי. 2 תגובות לא נורמאליות, הן או כאב שלא חולף תוך מספר שניות, בדרך כלל מעיד על צורך בטיפול שורש, או שאין תגובה כלל. במקרה זה הרופא צריך לקחת מקדח ולהתחיל לקדוח בשן בלי הרדמה. לא לדאוג הרופא רק בודק האם באמת השן איבדה לגמרי את החיות שלה וגם אז יש צורך בטיפול שורש.

מתי קיימת עדיפות לסתימה?

אם לאחר בדיקת רופא וצילום נקבע כי יש בשן עששת עמוקה ואין כרגע וגם לא הייתה כאבים באיזור השן, והשן מגיבה לבדיקת קור ולבדיקת ניקוש באופן תקין, במקרה זה, מומלץ לבצע סתימה. צריך לזכור שבמידה ויהיו כאבים אחרי הסתימה, בהמשך יהיה צורך לבצע טיפול שורש. לעיתים במהלך ביצוע סתימה עמוקה כשהרופא מסלק בעדינות את העששת העמוקה, נחשף מוך השן ומתחיל דימום, במקרה הזה אין ברירה אלא לבצע טיפול שורש.

אחר טיפול שורש השן זקוקה לסתימה קבועה הנקראת "מבנה". חשוב לדעת שאחרי טיפול שורש מכיוון שאין כלי דם בשן, השן נעשית למאוד שבירה וחלשה. לכן הרופאים מאוד ממליצים לשים כתר על השן שעבר טיפול שורש.

מתי הרופאים מפנים למומחה לטיפולי שורש?

עבור מקרים מורכבים רופא השיניים מופנה אל אנדודונט (רופא מומחה לטיפולי שורש). במקרים קשים כגון שיניים עם תעלות צרות או חסומות, אנטומיה יוצאת דופן, תעלות שורש שנסגרו כאשר הטיפול הראשוני בתעלת השורש לא הצליח, האנדודונט יהיה חייב לבצע טיפול שורש באמצעות טכניקות מתקדמות וטכנולוגיה הכוללת מיקרוסקופ.


Comments are closed.