הרמת סינוס – sinus lift

הרמת סינוס – sinus lift

הרמת סינוס sinus lift היא הליך השתלת עצם הנדרש כאשר כמות ועובי של העצם שנמצאת בלסת העליונה של המטופל באזור השיניים הטוחנות אינה מספיקה כדי להתאים את אורך השתל הדנטלי. אמנם יש מספר סיבות לרצות נפח גדול יותר של העצם ב maxilla האחורי, הסיבה הנפוצה ביותר בתכנון טיפול שיניים עכשווית היא להכין את האתר עבור המיקום העתידי של השתלים דנטליים.

ניתוח זה מתבצע בדרך כלל לפני ניתוח שתלים כדי לאפשר זמן לריפוי העצם. אבל במקרים מסוימים, שני הליכים עשויים להיעשות בו זמנית.

קיימים שני סוגים של הרמת סינוס sinus lift:

  • הרמת סינוס פתוחה
  • הרמת סינוס סגורה

יכולות להיות מספר סיבות מדוע כמות העצם שנמצאה בעמוד הלסת העליון של המטופל עלולה להיות לא מספיקה כדי להתאים לשתל דנטלי.

חולים הבאים עשויים להיות מועמדים טובים להרמת סינוס:

  • אלה שאבד להם יותר משן אחת ב maxilla האחורית
  • אלה שאבד כמות משמעותית של העצם ב maxilla האחורי
  • שיניים חסרות בגלל גנטיקה או מום מלידה

כדי לקבוע את רמת העצם בלסת העליונה והסינוסים של המטופל מבקשים מהמטופל לבצע צילום סיטי.

מהי הרמת סינוס פתוחה?

ההליך מבוצע מתוך הפה של המטופל שבו המנתח עושה חתך לתוך החניכיים. לאחר ביצוע החתך, המנתח מושך בחזרה את רקמת החניכיים, וחושף את קיר העצם לרוחב של הסינוס. אחכ קודח עם מקדח עגול סטרילי ב"חלון" הסינוס, באמצעות כלים מיוחדים מפריד את הממברנה מהעצם, דוחף ומרים אותה למעלה. ואז הוא ממלא בעצם את החלל הריק שנוצר מתחת לקרום הסינוס המורם. מטרת הליך זה היא לעורר את צמיחת העצם וליצור רצפת סינוס עבה יותר על מנת ליצור תמיכה לשתלים דנטליים עבור החלפת השיניים.

ברגע שהמנתח מילא את כל החלל הריק בעצם, הוא שם ממברנה על כל העצם, מחזיר את החניכיים ותופר בחזרה.

יום לפני ניתוח הפציינט חייב להתחיל בטיפול תרופתי כגון אנטיביוטיקה, טיפות אף ועוד. אחרי הניתוח המטופל חייב במנוחה ממאמצים פיזיים, הרמת דברים כבדים, להתכופף וכו'.

מהי הרמת סינוס סגורה?

רופאי שיניים כירורגיים יכולים להתקין שתל במקביל עם רחבת העצם. פעולה זו נקראת הרמת סינוס סגורה. לעתים קרובות היא מתבצעת בו זמנית עם השתלת השיניים, אבל זה הופך להיות אפשרי רק אם לרקמת העצם יש גובה לא פחות מגבול מסוים.

באמצעות כלים מיוחדים, רופא השיניים דוחף ומרים את החלק התחתון של הסינוס דרך חור שהוא יוצר בעצם במקום שחסרה שן. לאחר מכן, הוא מתמלא את החלל שנוצר בעצם ואז מתקין את השתל.

שתלים דנטליים – denture implants

מה הוא שתל דנטלי?

שתל דנטלי denture implants הוא מרכיב כירורגי אשר ממוקם בתוך עצם הלסת כדי לאפשר בניית שיניים עליו כגון כתר, גשר או תותבת. השתל הוא מעין "דיבל" בעל הברגה כפולה.

משתילים את השתל באמצעות פעולה כירורגית כך שפותחים את החניכיים משני הצדדים וקודחים בעצם ע"י ממקדחים מתוך קיט כירורגי מותאם לשתל הגלוי, משתילים את השתל ותופרים בחזרה. זמן ריפוי הנדרש משתנה מאדם ואדם.

ממה מיוצרים שתלי דנטלי

מרבית השתלים מיוצרים מטיטניום, בזכות היתרונות העצומים שיש לחומר הן מבחינת חוזק והן מבחינת היותו מתכת אצילה שאינה מחלידה ואינה גורמת לזיהומים. לאחרונה נעשה שימוש גם בזירקוניה

חומר קרמי שעל פי מחקרים שונים סופח אליו פחות חיידקים, מתאים יותר לאלרגיים למתכת ונראה טבעי יותר, אך עם זאת לא חזק כמו הטיטניום, ופגמים קלים בו עשויים להתפתח לסדקים.

הצלחה של קליטת השתלים תלויה בבריאות של האדם המקבל את הטיפול. תכנון המיקום ומספר השתלים נקבע ע"י רופא בעזרת צילום סיטי של אותו האיזור. יש מקרים מיוחדים שמיקום וזווית השתלים נקבע באמצעות טומוגרפיה ממוחשבת עם סימולציות CAD / CAM ומדריכים כירורגיים הנקראים סטנטים.

השיניים המלאכותיות הסופית יכולות להיות קבועות כמו כתר או גשר. במקרה שהשן קבועה השן מתחברת לשתל על ידי בורג "מבנה" מיוחד המתאים לאותו שתל. השיניים יכולות להיות גם כתותבת נשלפת המחוברת על השתלים על ידי חיבור מיוחד הנקרא .(ball attachment)

עבור אנשים מסוימים, תותבות פשוטות לא נוחות או אפילו בלתי אפשרי לחיות איתן בשל אי יציבותן בפה. זה ממש מקשה על איכות חיים. מכוון ששתלים משתלבים עם עצם הלסת, הם מספקים תמיכה יציבה לשיניים מלאכותיות. התותבות והכתרים שמורכבים על השתלים מחזיקות ולא יכולות לזוז בפה – יתרון חשוב במיוחד בעת אכילה ודיבור. התאמה המאובטחת זו עוזרת לתותבות ולגשרים להיות יציבים כמו כתרים בודדים מעל שתלים – ולהרגיש טבעי יותר מאשר גשרים קונבנציונליים או תותבות. מחקרים רבים מראים הצלחה של שתלים ששרדו ללא סיבוכים או תיקונים במשך 16 עד 20 שנה.

כדי להאריך את יציבות השתלים בפה הפציינט חייב לשמור על המבנים האלה בריאים.

היגיינת הפה קפדנית וביקורים קבועים אצל רופאי שיניים הם קריטיים להצלחה אריכות טווח של שתלים דנטליים.

כדי שהגוף יקבל את השתלים, צריך להיות חניכיים בריאים ועצם נאותה כדי לתמוך את השתל. יש מקרים שאין מספיק עצם, לכן נדרש השתלת עצם באיזור. אם מדובר בלסת עליונה, במקרה של חוסר עצם באיזור הטוחנות נדרש לעשות

ניתוח להרמת סינוס פתוחה/ סגורה.

בניתוח הרמת סינוס פתוחה שמים את השתל יחד עם הניתוח, אך בהרמת סינוס פתוחה יש זמן המתנה של לפחות חצי שנה עד ששמים את השתלים.

שתלים הם בדרך כלל יקרים יותר מאשר שיטות אחרות של החלפת שיניים. סוגים של שתלים שונים הם: ישנם חמישה סוגים עיקריים של שתלים דנטליים בהם משתמשים רופאי שיניים בישראל: אלפא ביו ,Paragon ,A.B ,M.I.S, שתל דנטלי מסוג וARDS Implants -. סוגים אלה שונים ונבדלים אחד מהשני בעיצובם וצורתם. רוב רופאי השיניים בארץ עובדים עם מספר חברות וספקים ומשתמשים במגוון שתלים.


Comments are closed.