שתלים דנטליים – denture implants

שתלים דנטליים – denture implants

מה הוא שתל דנטלי?

שתל דנטלי denture implants הוא מרכיב כירורגי אשר ממוקם בתוך עצם הלסת כדי לאפשר בניית שיניים עליו כגון כתר, גשר או תותבת. השתל הוא מעין "דיבל" בעל הברגה כפולה.
משתילים את השתל באמצעות פעולה כירורגית כך שפותחים את החניכיים משני הצדדים וקודחים בעצם ע"י ממקדחים מתוך קיט כירורגי מותאם לשתל הגלוי, משתילים את השתל ותופרים בחזרה. זמן ריפוי הנדרש משתנה מאדם ואדם.

ממה מיוצרים שתלי דנטלי denture implants ?

מרבית השתלים מיוצרים מטיטניום, בזכות היתרונות העצומים שיש לחומר הן מבחינת חוזק והן מבחינת היותו מתכת אצילה שאינה מחלידה ואינה גורמת לזיהומים. לאחרונה נעשה שימוש גם בזירקוניה, חומר קרמי שעל פי מחקרים שונים סופח אליו פחות חיידקים, מתאים יותר לאלרגיים למתכת ונראה טבעי יותר, אך עם זאת לא חזק כמו הטיטניום, ופגמים קלים בו עשויים להתפתח לסדקים.

הצלחה של קליטת השתלים תלויה בבריאות של האדם המקבל את הטיפול. תכנון המיקום ומספר השתלים נקבע ע"י רופא בעזרת צילום סיטי של אותו האיזור. יש מקרים מיוחדים שמיקום וזווית השתלים נקבע באמצעות טומוגרפיה ממוחשבת עם סימולציות CAD / CAM ומדריכים כירורגיים הנקראים סטנטים.

השיניים המלאכותיות הסופית יכולות להיות קבועות כמו כתר או גשר. במקרה שהשן קבועה השן מתחברת לשתל על ידי בורג "מבנה" מיוחד המתאים לאותו שתל. השיניים יכולות להיות גם כתותבת נשלפת המחוברת על השתלים על ידי חיבור מיוחד הנקרא
.(ball attachment)
עבור אנשים מסוימים, תותבות פשוטות לא נוחות או אפילו בלתי אפשרי לחיות איתן בשל אי יציבותן בפה. זה ממש מקשה על איכות חיים.

כיצד שתלים דנטליים עובדים?

מכוון ששתלים משתלבים עם עצם הלסת, הם מספקים תמיכה יציבה לשיניים מלאכותיות. התותבות והכתרים שמורכבים על השתלים מחזיקות ולא יכולות לזוז בפה – יתרון חשוב במיוחד בעת אכילה ודיבור. התאמה המאובטחת זו עוזרת לתותבות ולגשרים להיות יציבים כמו כתרים בודדים מעל שתלים – ולהרגיש טבעי יותר מאשר גשרים קונבנציונליים או תותבות. מחקרים רבים מראים הצלחה של שתלים ששרדו ללא סיבוכים או תיקונים במשך 16 עד 20 שנה.
כדי להאריך את יציבות השתלים בפה הפציינט חייב לשמור על המבנים האלה בריאים. היגיינת הפה קפדנית וביקורים קבועים אצל רופאי שיניים הם קריטיים להצלחה אריכות טווח של שתלים דנטליים.

כדי שהגוף יקבל את השתלים, צריך להיות חניכיים בריאים ועצם נאותה כדי לתמוך את השתל. יש מקרים שאין מספיק עצם, לכן נדרש השתלת עצם באיזור. אם מדובר בלסת עליונה, במקרה של חוסר עצם באיזור הטוחנות נדרש לעשות ניתוח להרמת סינוס פתוחה/ סגורה. בניתוח הרמת סינוס פתוחה שמים את השתל יחד עם הניתוח, אך בהרמת סינוס פתוחה יש זמן המתנה של לפחות חצי שנה עד ששמים את השתלים.

שתלים הם בדרך כלל יקרים יותר מאשר שיטות אחרות של החלפת שיניים. סוגים של שתלים שונים הם: ישנם חמישה סוגים עיקריים של שתלים דנטליים בהם משתמשים רופאי שיניים בישראל: אלפא ביו ,Paragon ,A.B ,M.I.S, שתל דנטלי מסוג וARDS Implants -. סוגים אלה שונים ונבדלים אחד מהשני בעיצובם וצורתם. רוב רופאי השיניים בארץ עובדים עם מספר חברות וספקים ומשתמשים במגוון שתלים.


Comments are closed.